Vulkaner, gejsrar och glaciärer
Söker du efter en resa, som på kort tid ger dig en bra överblick över Island? Då är denna resa utmärkt för dig! Upplev Islands unika landskap och besök södra Islands sevärdheter i en liten grupp. En kunnig och erfaren guide informerar under resan om vulkaner, glaciärer, svarta sandstränder, varma källor, vattenfall, lavafält och fågelklippor. Du bor bekvämt på hotell och hinner utforska Islands trendiga huvudstad med sitt forntida arv. Den här resan ger dig den perfekta kombinationen av Islands oförglömliga natur och Reykjaviks energiska atmosfär.
Från 33 895:-/person
FLYG
Vi flyger med Icelandair till Island
DAG FÖR DAG
DAG 1 - Välkommen till Island
Transfer från flygplatsen till hotellet i Reykjavik. Lägg till ett bad i Sky lagoon eller ta en promenad och bekanta dig med staden. Kvällen på egen hand. Det finns gott om restauranger i området. Övernattning i Reykjavik.
DAG 2 - Varma källor, gyllene vattenfall och vulkanstrand
Frukost på ditt hotell. Din guide möter dig i lobbyn på hotellet. Vi lämnar Reykjavík och åker vidare till Þingvellir nationalpark (UNESCOs världsarvslista) där världens äldsta parlament samlades i århundraden vid Islands största sjö. Vi åker vidare till Geysirs geotermiska fält med bubblande lerpölar och den högutsprutande varma källan, Strokkur. Nästa stopp är vid det dramatiska, gyllene vattenfallet Gullfoss. Vi besöker den lilla pittoreska byn Laugarvatn. Denna stad är byggd runt tre varma källor, och invånarna har på ett skickligt sätt utnyttjat de varma källorna för ström, värme och varmvatten. Du kommer att besöka ett unikt geotermiskt utomhusbageri där isländskt rågbröd bakas i den varma vulkansanden, smakprov ingår. Det är särskilt gott att äta med isländskt smör och rökt arktisk öring. Vi kör vidare längs den natursköna sydkusten, ett av Islands största jordbruksområden, vi åker förbi typiska familjegårdar, där hästar och får betar på fälten. Om sikten är klar kan du se områdets två mest kända vulkaner på avstånd: Vulkanen Hekla (senaste utbrottet 2000) och Eyjafjallajökull (senaste utbrottet 2010). Vi stannar till vid de spektakulära vattenfallen Seljalandsfoss och Skógafoss. Varje vattenfall är unikt. Vi besöker den närliggande stranden Reynisfjara, där du kan ta en promenad på den svarta sanden och beundra extraordinära klippformationer och dånande vågor från Atlanten. Sydkusten är ett hem för många sorter av sjöfåglar, inklusive den populära och charmiga lunnefågeln. Vi avslutar dagen i Vík, Islands sydligaste stad. Sommarnätterna på landsbygden är fridfulla och ljuset från midnattssolen förgyller landskapet med ett gyllene sken. Solen går ner mot horisonten, men den går aldrig ner helt. Middag och övernattning i Vík-området.
DAG 3 - Nationalparken Vatnajökull och glaciärlagunen
Frukost på hotellet. Idag ska du besöka det södra området av Vatnajökull nationalpark, uppkallad efter Europas största glaciär. Den totala parkytan täcker nästan 14 % av Island, vilket gör den till den största nationalparken i Västeuropa! Vi börjar dagen med att korsa Eldhraun, ett stort och overkligt lavafält skapat av vulkanutbrott på 1700 talet. Eldhraun är det största registrerade enskilda lavaflödet i jordens historia. Vi åker vidare och besöker glaciärlagunen, Jökulsárlón, där du kan njuta av den hisnande synen av isberg som flyter i den fantastiska, 180 m djupa, glaciärlagunen. Du får en ännu närmare titt med en båttur som tar dig bland de flytande isbergen. Under båtresan får du lära dig om lagunen och kanske smaka lite av glaciärisen. Nära glaciärlagunen ligger Diamantstrandens dramatiska skönhet, där krympande isberg slår sig ner på den svarta vulkansanden innan de driver ut i havet. Vi besöker nationalparkens berömda Skaftafell-område, en grön oas av enastående naturlig skönhet omgiven av flera magnifika glaciärer och vulkaner. Vi åker tillbaka till byn Vík och möter några i lokalbefolkningen på Smiðjan Brugghús, en isländsk mikrobryggeri, där du kommer att lära dig hur den läckra ölen görs och prova några av ölsorterna. Smiðjan är känd för sin välsmakande grillmat, som du kommer att få njuta av till middagen. Grillning är en sommartradition som alla familjer på Island njuter av, oavsett om de är hemma eller i stugan. Vi tar en kvällspromenad i det vackra området och njuter av midnattssolen om vädret tillåter. Flera isländska folksagor beskriver magiska saker som har hänt på ljusa sommarkvällar. Under promenaden kommer du få prova några läckra isländska förfriskningar. Du kanske till och med har en chans att lyssna på och lära dig några älskade isländska sommarlåtar. Övernattning i Vík-området.
DAG 4 - Islandshästar, växthus, Reykjanes-halvön och Blå lagunen
Frukost på hotellet. Vi åker tillbaka längs den vackra sydkusten och njuter av en annan utsikt över sommarlandskapet. Vi besöker byn Hveragerði, som är en av få platser i världen som ligger mitt i ett geotermiskt område. Hveragerði kallas ofta "Blomsterbyn" på grund av sina geotermiska växthus. Därefter besöker du en hästgård för att träffa några islandshästar. Denna ras av vikingahästar spelade en avgörande roll i Islands historia. Njut av att klappa dessa vänliga hästar och ta några foton. Du kommer också att smaka på förfriskningar som traditionellt serveras på isländska gårdar. Vi följer den sydliga strandlinjen med dess hisnande havsvågor. Vägen tar dig genom det surrealistiska landskapet på Reykjanes-halvön, där du kan njuta av ett dopp i den berömda Blå lagunen, ett unikt naturunder med behagligt varmt, mineralrikt vatten mitt i ett svart lavafält. Vi återvänder till Reykjavík, där din guide tar farväl på hotellet. Kvällen är ledig för dig att njuta av den lilla metropolen Reykjavik. Middagen är på egen hand. Övernattning i Reykjavík.
DAG 5 - Hemresa
Frukost på hotellet. Observera att detta kan vara en lätt frukost om du tar ett flyg tidigt på morgonen. Transfer till den internationella flygplatsen i Keflavik för ditt avgångsflyg ca. tre timmar innan avresa. I Keflavik kan du ta en fika eller en bit mat innan ditt flyg. Vi önskar dig en trevlig resa hem och hoppas att vi ses på Island igen!
PRISER
Från 33 895:- i maj
Från 35 445.- juni-september
Enkelrumstillägg 11 245.- juni-augusti
I paketet ingår:
Flyg Stockholm/Köpenhamn–Reykjavik t/r inklusive flygskatter.
4 nätter del i dubbelrum på hotell inklusive frukost.
Ankomsttransfer till hotellet t/r
Gruppresa i en mindre grupp med en erfaren lokalguide, 3 dagar
Två middagar på landsbygden, två rätter - huvudrätt och efterrätt ingår.
Besök i ett mikrobryggeri inkl. smakprov
Besök i ett vulkanbageri inkl. smakprov
Kvällspromenad i midnattssolen med guide och förfriskningar
Besök på hästgård inkl. isländsk fika
Besök och inträde till Blå lagunen inkl. handduk och en drink
Guidad tur med amfibiebåt i glaciärlagunen
Längd: 5 dagar/4 nätter.
Avgångar: Varannan torsdag från 15 maj- 18 september 2025
Vill du boka extrautflykter eller ridturer på din resa till Island?
Vi har flera utflykter och ridturer du kan boka in på dina lediga dagar på din resa till Island. Hör med oss!
INTRESSEANMÄLAN
Islandia grundades i november 1993 och har gedigen erfarenhet av resor till Island. Vi erbjuder allt från paketresor, skräddarsydda resor, utflykter, ridturer och många andra typer av resor till natursköna Island och Reykjavik.